Description
One Light Outdoor Post Mount from the Royal Marine collection in Distressed Black finish
This 1 light outdoor post mount from the Royal Marine collection's nautical-inspired style gets a 21st-century update with a slightly scalloped base and decorative arm. The oversized caged glass features a seeded detailing, adding to the vintage character.
This 1 light outdoor post mount from the Royal Marine collection's nautical-inspired style gets a 21st-century update with a slightly scalloped base and decorative arm. The oversized caged glass features a seeded detailing, adding to the vintage character.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Royal Marine |
| weight | 7.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Distressed Black |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| width | 9.50in |
| height | 19.00in |
| UPC | 783927511957 |
| SKU | KICHL-49129DBK |