Description
Three Light Outdoor Wall Mount from the Manningham collection in Olde Bronze finish
You'll love the traditional elements of this 3 light outdoor wall fixture from the Manningham collection. The Clear Seedy glass partners with the strong lines and detailed cap accents in Olde Bronze creating a colonial inspired illuminating dream for the outside of your home.
You'll love the traditional elements of this 3 light outdoor wall fixture from the Manningham collection. The Clear Seedy glass partners with the strong lines and detailed cap accents in Olde Bronze creating a colonial inspired illuminating dream for the outside of your home.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Manningham |
| weight | 11.20lb |
| extension | 11.00in |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B |
| bulb base | E12 Candelabra |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Olde Bronze |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| wire | 6" |
| top to outlet | 14.50in |
| canopy | 5.00 X 13.00 |
| width | 9.00in |
| height | 22.50in |
| UPC | 783927383042 |
| SKU | KICHL-49386OZ |