Description
Three Light Outdoor Pendant from the Manningham collection in Olde Bronze finish
You'll love the traditional elements of this 3 light outdoor pendant from the Manningham collection. The Clear Seedy glass partners with the strong lines and detailed cap accents in Olde Bronze creating a colonial inspired illuminating dream for the outside of your home.
You'll love the traditional elements of this 3 light outdoor pendant from the Manningham collection. The Clear Seedy glass partners with the strong lines and detailed cap accents in Olde Bronze creating a colonial inspired illuminating dream for the outside of your home.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Manningham |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B |
| bulb base | E12 Candelabra |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Olde Bronze |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| chain | 72" |
| wire | 118" |
| canopy | 5.50 DIA |
| width | 8.50in |
| height | 19.00in |
| length | 8.50in |
| UPC | 783927383080 |
| SKU | KICHL-49387OZ |