Description
LED Outdoor Wall Mount from the Manhattan collection in Textured Black finish
The Manhattan 16" LED outdoor wall light is an homage to the art deco lines and booming skyscrapers of the 1950s and 60s. The textured black finish provides a balanced contrast to the white glass.
The Manhattan 16" LED outdoor wall light is an homage to the art deco lines and booming skyscrapers of the 1950s and 60s. The textured black finish provides a balanced contrast to the white glass.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Manhattan |
| weight | 5.30lb |
| extension | 3.75in |
| bulbs included | Yes |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 12.50W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 375.00lm |
| color temp | 3000K |
| cri | 90 |
| dimmable | Yes |
| bulb avg life | 40000 |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| title 24 | Yes |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Black |
| style | Craftsman/Mission |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Clear With Painted White Inside |
| wire | 6" |
| top to outlet | 8.00in |
| canopy | 5.00 X 15.75 |
| delivered lumens | 375.00lm |
| width | 5.25in |
| height | 16.00in |
| UPC | 783927541213 |
| SKU | KICHL-49297BKTLED |