Description
Four Light Bath from the Harmony collection in Brushed Nickel finish
The Harmony 33.5 inch 4 Light vanity light features a transitional look with clean simple lines, clear glass and Brushed Nickel finish. The Harmony vanity light is perfect in several aesthetic environments including transitional and traditional.
The Harmony 33.5 inch 4 Light vanity light features a transitional look with clean simple lines, clear glass and Brushed Nickel finish. The Harmony vanity light is perfect in several aesthetic environments including transitional and traditional.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Harmony |
| weight | 5.10lb |
| extension | 7.50in |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Four Lights |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Brushed Nickel |
| manufacturer glass | Clear |
| wire | 6" |
| top to outlet | 6.00in |
| canopy | 10.50 X 4.75 |
| width | 33.50in |
| height | 8.25in |
| UPC | 783927538367 |
| SKU | KICHL-45895NI |