Description
One Light Outdoor Wall Mount from the Courtyard collection in Textured Black finish
The Courtyard 11" 1 light outdoor wall light with clear seeded glass Textured Black finish. The Courtyard wall light curls and heritage detail give a distinguished traditional look.
The Courtyard 11" 1 light outdoor wall light with clear seeded glass Textured Black finish. The Courtyard wall light curls and heritage detail give a distinguished traditional look.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Courtyard |
| weight | 2.20lb |
| extension | 7.25in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Aluminum |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Black |
| style | Traditional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Textured Black |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| wire | 6" |
| top to outlet | 3.50in |
| canopy | 4.50 X 8.25 |
| width | 6.25in |
| height | 11.00in |
| UPC | 783927395922 |
| SKU | KICHL-9032BKT |