Description
One Light Wall Sconce from the Colerne collection in Auburn Stained Finish finish
The Colerne 14.75" 1 light wall sconce features rustic style with its Distressed Antique Gray wood and Classic Pewter metal finish and clear seeded glass. It features a downlight and 3 way switch. The Colerne wall sconce works in several aesthetic environments, including transitional, lodge and country.
The Colerne 14.75" 1 light wall sconce features rustic style with its Distressed Antique Gray wood and Classic Pewter metal finish and clear seeded glass. It features a downlight and 3 way switch. The Colerne wall sconce works in several aesthetic environments, including transitional, lodge and country.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Colerne |
| weight | 9.00lb |
| extension | 9.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Single Glass |
| finish | Two-Tone |
| style | Rustic |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Auburn Stained Finish |
| manufacturer glass | Clear Seeded |
| wire | 6" |
| top to outlet | 7.25in |
| canopy | 8.00 X 14.50 |
| width | 8.75in |
| height | 14.75in |
| UPC | 783927427753 |
| SKU | KICHL-43436AUB |