Description
Two Light Bath from the Clyde collection in Olde Bronze finish
The Clyde 7.25 inch 2 light vanity light features an Olde Bronze finish. The Clyde offers an industrial design with its vintage inspired socket and diamond knurl banding that is perfect with rustic, country, industrial and lodge dcor.
The Clyde 7.25 inch 2 light vanity light features an Olde Bronze finish. The Clyde offers an industrial design with its vintage inspired socket and diamond knurl banding that is perfect with rustic, country, industrial and lodge dcor.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Clyde |
| weight | 2.40lb |
| extension | 8.25in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Two Lights |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Restoration |
| manufacturer finish | Olde Bronze |
| wire | 6" |
| top to outlet | 2.50in |
| canopy | 5.00 DIA |
| width | 17.00in |
| height | 7.25in |
| UPC | 783927542166 |
| SKU | KICHL-45944OZ |