Description
Six Light Chandelier from the Capitol Hill collection in Brushed Nickel finish
The Capital Hill 22" 6 light chandelier features basket inspired curved arms that adds dimension and visual interest with its Brushed Nickel finish. A perfect addition in several aesthetic environments, including traditional and modern.
The Capital Hill 22" 6 light chandelier features basket inspired curved arms that adds dimension and visual interest with its Brushed Nickel finish. A perfect addition in several aesthetic environments, including traditional and modern.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Capitol Hill |
| weight | 7.00lb |
| number of bulbs | 6 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B |
| bulb base | E12 Candelabra |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Dry |
| type | Candle |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Brushed Nickel |
| chain | 72" |
| wire | 156" |
| canopy | 5.00 DIA |
| width | 28.75in |
| height | 22.00in |
| UPC | 783927603430 |
| SKU | KICHL-52304NI |