Description
One Light Outdoor Post Mount from the Camden collection in Anvil Iron finish
The lodge-style Camden collection draws inspiration from the Arts and Crafts movement with its clean lines and right angles. This 1 light post features a sturdy cast aluminum construction, a deep Anvil Iron finish and an Opal Etched cylindrical glass shade to bring a crisp, structural simplicity to any outdoor living - whether it be a covered porch, deck, patio or walkway.
The lodge-style Camden collection draws inspiration from the Arts and Crafts movement with its clean lines and right angles. This 1 light post features a sturdy cast aluminum construction, a deep Anvil Iron finish and an Opal Etched cylindrical glass shade to bring a crisp, structural simplicity to any outdoor living - whether it be a covered porch, deck, patio or walkway.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Camden |
| weight | 12.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| UPC | 783927305464 |
| SKU | KICHL-49123AVI |