Description
Three Light Bath from the Aubrey collection in Brushed Nickel finish
The Aubrey 21" 3 light vanity light features a classic look with its tapered column design and Brushed Nickel finish and satin etched cased opal glass. The Aubrey vanity light is perfect in several aesthetic environments, including traditional and modern.
The Aubrey 21" 3 light vanity light features a classic look with its tapered column design and Brushed Nickel finish and satin etched cased opal glass. The Aubrey vanity light is perfect in several aesthetic environments, including traditional and modern.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Aubrey |
| weight | 5.37lb |
| extension | 7.25in |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Three Lights |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Brushed Nickel |
| manufacturer glass | Satin Etched Cased Opal |
| wire | 6" |
| top to outlet | 7.50in |
| canopy | 9.25 X 5.50 |
| width | 21.00in |
| height | 11.00in |
| UPC | 783927444651 |
| SKU | KICHL-45570NI |