Description
Two Light Wall Sconce from the Armstrong collection in Black finish
This Mid-Century 2 light wall sconce in Black from the Armstrong collection features a "sputnik" design.
This Mid-Century 2 light wall sconce in Black from the Armstrong collection features a "sputnik" design.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Armstrong |
| weight | 1.50lb |
| extension | 4.25in |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | G |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Linear/Tubular |
| finish | Two-Tone |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Black |
| wire | 6" |
| top to outlet | 2.50in |
| canopy | 5.00 DIA |
| width | 5.00in |
| height | 16.75in |
| UPC | 783927557887 |
| SKU | KICHL-43195BK |