Description
Three Light Bath from the Armida collection in Brushed Nickel finish
The Armida 23" 3 light vanity light features a contemporary look with clean lines with its Brushed Nickel finish and satin etched white glass. The Armida is perfect in several aesthetic environments including transitional and modern.
The Armida 23" 3 light vanity light features a contemporary look with clean lines with its Brushed Nickel finish and satin etched white glass. The Armida is perfect in several aesthetic environments including transitional and modern.
Specifications
| brand | Kichler |
| collection | Armida |
| weight | 5.59lb |
| extension | 5.75in |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | Incandescent |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| light kit | N |
| material | Steel |
| safety listing | cETLus |
| safety rating | Damp |
| type | Three Lights |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Brushed Nickel |
| manufacturer glass | Satin Etched Cased Opal |
| wire | 6" |
| top to outlet | 6.00in |
| canopy | 7.00 X 5.00 |
| width | 23.00in |
| height | 8.50in |
| length | 5.75in |
| UPC | 783927361804 |
| SKU | KICHL-45376NI |