Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Worth |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Fabric Shade |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| manufacturer glass | White With Blue Stripe |
| chain | 54" |
| wire | 120`` |
| canopy | 7.25" |
| width | 16.00in |
| height | 23.00in |
| length | 16.00in |
| UPC | 806134882020 |
| SKU | HUDV-3916-AGB |