Description
One Light Pendant from the Woodrow collection in Aged Brass finish
Taking cues from the innovative lamping techniques of bespoke maker brands, Woodrow features a classic RLM-style pendant silhouette. Beneath the large reflector, the opal shiny shade filters light both downwards and outwards. Three clean chains suspend this fixture, which is available in two sizes.
Taking cues from the innovative lamping techniques of bespoke maker brands, Woodrow features a classic RLM-style pendant silhouette. Beneath the large reflector, the opal shiny shade filters light both downwards and outwards. Three clean chains suspend this fixture, which is available in two sizes.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Woodrow |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 14.74lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| manufacturer glass | Opal Glossy |
| chain | 54" |
| canopy | 4.7500"x0.7500" |
| width | 22.00in |
| height | 7.25in |
| length | 22.00in |
| UPC | 806134963194 |
| SKU | HUDV-8822-AGB |