Description
One Light Pendant from the Woodlawn collection in White Plaster finish
A fresh, coastal take on a classic silhouette, Woodlawn features clean lines and a natural materiality. The large dome shade of this pendant has been woven from bleached abaca, adding texture and warmth. The pendant is complemented by a twisted stem at the top, providing a decorative finishing touch. Available in two sizes with a White Plaster finish, Woodlawn brings an airy, relaxed ambiance to any room. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
A fresh, coastal take on a classic silhouette, Woodlawn features clean lines and a natural materiality. The large dome shade of this pendant has been woven from bleached abaca, adding texture and warmth. The pendant is complemented by a twisted stem at the top, providing a decorative finishing touch. Available in two sizes with a White Plaster finish, Woodlawn brings an airy, relaxed ambiance to any room. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Woodlawn |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 17.60lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 25.00W |
| bulb type | G40 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Natural Woven |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Other |
| finish | White |
| style | Transitional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | White Plaster |
| manufacturer glass | Bleached |
| chain | 54" |
| canopy | 5.5000"x0.7500" |
| width | 28.50in |
| height | 29.00in |
| UPC | 806134993054 |
| SKU | HUDV-1728-WP |