Description
Four Light Chandelier from the Whitfield collection in Cream Plaster finish
Leaning into a botanical motif, the Whitfield family is defined by elongated leaf-like metal pieces that form a glowing shade around the light source. As light emanates outwards, it filters through the layered foliage. Available as a 1-light wall sconce, a semi-flush mount with 3 lights, and three sizes of chandelier, Whitfield comes in a Vintage Gold Leaf finish or our new Cream Plaster finish, a soft alternative to white.
Leaning into a botanical motif, the Whitfield family is defined by elongated leaf-like metal pieces that form a glowing shade around the light source. As light emanates outwards, it filters through the layered foliage. Available as a 1-light wall sconce, a semi-flush mount with 3 lights, and three sizes of chandelier, Whitfield comes in a Vintage Gold Leaf finish or our new Cream Plaster finish, a soft alternative to white.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Whitfield |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 13.00lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 10.00W |
| bulb type | B11 |
| bulb base | E12 Candelabra |
| voltage | 120.00V |
| material | Iron |
| safety listing | cUL |
| safety rating | Damp |
| type | Bowl Style |
| finish | Cream/Beige |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Cream Plaster |
| chain | 54" |
| canopy | 5.5"x0.75" |
| width | 24.00in |
| height | 12.25in |
| UPC | 197292994916 |
| SKU | HUDV-1823-CP |