Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Plaster No.1 |
| designer | Mark D. Sikes |
| weight | 13.07lb |
| number of bulbs | 2 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Brass |
| style | Transitional |
| manufacturer finish | Aged Brass/White Plaster |
| manufacturer glass | White Plaster |
| canopy | 4.75" |
| width | 20.00in |
| height | 25.00in |
| length | 20.00in |
| UPC | 806134876722 |
| SKU | HUDV-MDS402-AGB/WP |