Description
One Light Pendant from the Pinesbridge collection in Aged Brass finish
The retro-inspired Pinesbridge takes a classic RLM silhouette and reimagines it with geometric details. A large opal shiny glass shade is paired with a mesmerizing holophane glass diffuser featuring textural grooves. Machine-cut perforations around the top of the pendant add an industrial edge. Available in two sizes and finished in either Aged Brass or Distressed Bronze, this schoolhouse lamp revamp hangs with style in kitchens, hallways, and beyond.
The retro-inspired Pinesbridge takes a classic RLM silhouette and reimagines it with geometric details. A large opal shiny glass shade is paired with a mesmerizing holophane glass diffuser featuring textural grooves. Machine-cut perforations around the top of the pendant add an industrial edge. Available in two sizes and finished in either Aged Brass or Distressed Bronze, this schoolhouse lamp revamp hangs with style in kitchens, hallways, and beyond.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Pinesbridge |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 10.00W |
| bulb type | A15 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | cUL |
| safety rating | Damp |
| type | Glass Down |
| finish | Brass |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| manufacturer glass | Opal Glossy |
| chain | 54" |
| canopy | 5"x0.75" |
| width | 10.50in |
| height | 10.50in |
| UPC | 197292995944 |
| SKU | HUDV-9309-AGB |