Description
One Light Pendant from the Penarth collection in Aged Brass finish
The Penarth family takes a tailored approach to bringing nature indoors. Woven in a unique diagonal pattern, the seagrass string shade creates a dynamic spiraling effect that allows light to seep through. The bottom rim of the fixture is finished in Aged Brass, coordinating with the pendant's chain. Also available as a flush mount, Penarth provides a warm, inviting aesthetic with its sophisticated shaping and natural materiality. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
The Penarth family takes a tailored approach to bringing nature indoors. Woven in a unique diagonal pattern, the seagrass string shade creates a dynamic spiraling effect that allows light to seep through. The bottom rim of the fixture is finished in Aged Brass, coordinating with the pendant's chain. Also available as a flush mount, Penarth provides a warm, inviting aesthetic with its sophisticated shaping and natural materiality. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Penarth |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 12.13lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 25.00W |
| bulb type | G40 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Natural Woven |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Other |
| finish | Brass - Antique |
| style | Transitional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| manufacturer glass | Woven |
| chain | 54" |
| canopy | 6.0000"x0.5000" |
| width | 24.00in |
| height | 16.50in |
| UPC | 806134993092 |
| SKU | HUDV-5525-AGB |