Description
One Light Pendant from the Pawley collection in Historic Bronze/Soft Sand finish
Drawing inspiration from the relaxed style of coastal villages, the Pawley family is carefree yet intentional. The pendant features graceful metalwork with a Historic Bronze finish, including a charming loop below the Soft Sand shade. With an adjustable swivel head, the sconce lets you direct light exactly where needed. Both fixtures in this family are accented by perforated detailing, adding texture and interest to their sleek designs. While the sconce brings personality to bookcases, hallways, or bedside settings, the pendant lends sculptural whimsy to a dining area.
Drawing inspiration from the relaxed style of coastal villages, the Pawley family is carefree yet intentional. The pendant features graceful metalwork with a Historic Bronze finish, including a charming loop below the Soft Sand shade. With an adjustable swivel head, the sconce lets you direct light exactly where needed. Both fixtures in this family are accented by perforated detailing, adding texture and interest to their sleek designs. While the sconce brings personality to bookcases, hallways, or bedside settings, the pendant lends sculptural whimsy to a dining area.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Pawley |
| designer | Cortney Bishop |
| weight | 8.80lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | G25 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Historic Bronze/Soft Sand |
| wire | 120" Fabric Covered |
| canopy | 4.7500"x6.0000" |
| width | 23.50in |
| height | 13.00in |
| UPC | 806134957575 |
| SKU | HUDV-CB8624-HB/SSD |