Description
One Light Pendant from the Parkchester collection in Aged Brass finish
Handcrafted in India, the basket-inspired weave of the Parkchester pendant highlights the special qualities of natural rattan. Adding a note of shine to the construction, an Aged Brass band cinches the fixture at the top, coordinating with the chunky chain suspension. Available in two sizes, Parkchester filters the light to beautiful effect. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Handcrafted in India, the basket-inspired weave of the Parkchester pendant highlights the special qualities of natural rattan. Adding a note of shine to the construction, an Aged Brass band cinches the fixture at the top, coordinating with the chunky chain suspension. Available in two sizes, Parkchester filters the light to beautiful effect. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Parkchester |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 15.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Natural Woven |
| safety listing | cUL |
| safety rating | Damp |
| type | Other |
| finish | Brass |
| style | Transitional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| manufacturer glass | Rattan |
| chain | 54" |
| canopy | 4.75"x0.5" |
| width | 13.00in |
| height | 17.00in |
| UPC | 806134991296 |
| SKU | HUDV-9913-AGB |