Description
One Light Pendant from the Painted No. 2 collection in Polished Nickel/Soft Studio Green finish
Tried-and-true, Painted No. 2 has an effortless look that is the result of careful consideration. A relaxed form with timeless style, it is now available in even more beautiful finish options that give it a renewed sense of freshness. Its classic heritage feel is reflected across all formats, including a sconce and pendant in three sizes.
Tried-and-true, Painted No. 2 has an effortless look that is the result of careful consideration. A relaxed form with timeless style, it is now available in even more beautiful finish options that give it a renewed sense of freshness. Its classic heritage feel is reflected across all formats, including a sconce and pendant in three sizes.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Painted No. 2 |
| designer | Mark D. Sikes |
| weight | 2.99lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Dry |
| type | Metal Shade |
| finish | Polished Nickel |
| style | Transitional |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Polished Nickel/Soft Studio Green |
| chain | 54" |
| canopy | 5.2500"x0.5000" |
| width | 21.00in |
| height | 17.50in |
| UPC | 806134994778 |
| SKU | HUDV-MDS352L-PN/SSG |