Description
Four Light Pendant from the Painted No. 1 collection in Aged Brass/Soft Studio Green finish
Simple, easy, and approachable, the tried-and-true Painted No.1 pendant light is now available in even more beautiful color and finish combinations. The classic hues have a timeless appeal, each giving the curved shade a different feel. This versatile pendant light comes in a 3-light design with an Aged Brass and Soft Studio Green finish or Polished Nickel and Soft French Blue finish. The 4-light design is also available in these finishes, as well as Aged Brass and Darkest Blue, Polished Nickel and Off-White, and Aged Brass and Off-White.
Simple, easy, and approachable, the tried-and-true Painted No.1 pendant light is now available in even more beautiful color and finish combinations. The classic hues have a timeless appeal, each giving the curved shade a different feel. This versatile pendant light comes in a 3-light design with an Aged Brass and Soft Studio Green finish or Polished Nickel and Soft French Blue finish. The 4-light design is also available in these finishes, as well as Aged Brass and Darkest Blue, Polished Nickel and Off-White, and Aged Brass and Off-White.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Painted No. 1 |
| designer | Mark D. Sikes |
| weight | 16.72lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Brass |
| safety listing | UL, ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Two-Tone |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Aged Brass/Soft Studio Green |
| manufacturer glass | White Glass |
| chain | 54" |
| canopy | 4.7500"x2.2500" |
| width | 23.50in |
| height | 18.75in |
| UPC | 806134994419 |
| SKU | HUDV-MDS300L-AGB/SSG |