Description
LED Pendant from the Moore collection in Aged Brass finish
Moore stuns in its simplicity. Available in two sizes, this nested flush mount design features an outer clear glass shade that reveals alabaster within. The double layer gives the fixture an elevated, graceful presence that creates a warm diffusion of light. Finished in Aged Brass, the metalwork of Moore adds a timeless, luxurious note that complements any design style. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Moore stuns in its simplicity. Available in two sizes, this nested flush mount design features an outer clear glass shade that reveals alabaster within. The double layer gives the fixture an elevated, graceful presence that creates a warm diffusion of light. Finished in Aged Brass, the metalwork of Moore adds a timeless, luxurious note that complements any design style. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Moore |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 7.50lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 10.00W |
| bulb type | LED |
| bulb base | Integrated |
| light source | LED |
| lumens | 525.00lm |
| color temp | 2700K |
| cri | 90 |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL, ETL |
| safety rating | Damp |
| type | Glass Down |
| finish | Brass |
| style | Transitional |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Aged Brass |
| manufacturer glass | Clear |
| chain | 54" |
| canopy | 6.0000"x1.7500" |
| width | 12.00in |
| height | 10.00in |
| UPC | 806134994174 |
| SKU | HUDV-9014-AGB |