Description
One Light Pendant from the Massena collection in White/Polished Nickel Combo finish
Massena gives designer treatment to industrial lighting. We contrast the metal shade's smooth dome with the collar's strong details. Cutout vents cast upward light and reveal a pristine porcelain lamp socket. Massena's interior is fully finished in white gloss to amplify downlight, while an etched glass diffuser, secured by diamond-knurled thumbscrews, softens shadows and shield eyes from glare.
Massena gives designer treatment to industrial lighting. We contrast the metal shade's smooth dome with the collar's strong details. Cutout vents cast upward light and reveal a pristine porcelain lamp socket. Massena's interior is fully finished in white gloss to amplify downlight, while an etched glass diffuser, secured by diamond-knurled thumbscrews, softens shadows and shield eyes from glare.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Massena |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 20.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb base | E26 Medium |
| light source | 1 |
| voltage | 120.00V |
| material | Steel |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Glass Down |
| finish | Polished Nickel |
| style | Traditional |
| glass | Metal |
| manufacturer finish | White/Polished Nickel Combo |
| manufacturer glass | White/Polished Nickel |
| wire | 120`` |
| canopy | 7" |
| width | 19.50in |
| height | 21.25in |
| length | 19.50in |
| UPC | 806134120238 |
| SKU | HUDV-4620-WPN |