Description
Three Light Pendant from the Louise collection in Patina Gold Leaf finish
Louise celebrates the beauty of handcrafted materials through a soft yet structured silhouette. Made from delicate Japanese rice paper, the shade features mushroom-colored whipstitching along its edgesa quiet detail that highlights the care behind its construction. Gentle folds create subtle texture and geometric interest, giving the piece a warm, sculptural presence. Finished with Patina Gold Leaf hardware, Louise is available as a 1-light pendant with a slim profile and a wide, 3-light lantern-style pendant.
Louise celebrates the beauty of handcrafted materials through a soft yet structured silhouette. Made from delicate Japanese rice paper, the shade features mushroom-colored whipstitching along its edgesa quiet detail that highlights the care behind its construction. Gentle folds create subtle texture and geometric interest, giving the piece a warm, sculptural presence. Finished with Patina Gold Leaf hardware, Louise is available as a 1-light pendant with a slim profile and a wide, 3-light lantern-style pendant.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Louise |
| designer | Augusta Hoffman |
| weight | 8.00lb |
| number of bulbs | 3 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Iron |
| safety listing | cUL |
| safety rating | Damp |
| type | Fabric Shade |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Patina Gold Leaf |
| manufacturer glass | Handmade Paper |
| wire | 120" |
| canopy | 5"x0.5" |
| width | 25.00in |
| height | 18.25in |
| length | 25.00in |
| UPC | 197292992912 |
| SKU | HUDV-AH4433-PGL |