Description
One Light Lantern from the Jones Point collection in Vintage Gold Leaf finish
A pendant and lantern fusion, Jones Point makes an earthy first impression with natural materials and fine craftsmanship. Designed to resemble tree branches, a hammered metal cage finished in Vintage Gold Leaf surrounds an inner shade. Woven in a unique criss-cross pattern from bleached abaca, the shade's linear grain mirrors the pleasing verticality of the frame. Jones Point provides warm illumination as it hovers above dining tables, entryways, and more. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
A pendant and lantern fusion, Jones Point makes an earthy first impression with natural materials and fine craftsmanship. Designed to resemble tree branches, a hammered metal cage finished in Vintage Gold Leaf surrounds an inner shade. Woven in a unique criss-cross pattern from bleached abaca, the shade's linear grain mirrors the pleasing verticality of the frame. Jones Point provides warm illumination as it hovers above dining tables, entryways, and more. Due to the one-of-a-kind nature of the medium, exact colors and patterns may vary slightly from the image shown.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Jones Point |
| designer | Hudson Valley Lighting |
| weight | 17.60lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 25.00W |
| bulb type | A21 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Fabric Shade |
| finish | Gold, Champ, Gld Leaf |
| style | Transitional |
| glass | Woven/Natural |
| manufacturer finish | Vintage Gold Leaf |
| chain | 54" |
| canopy | 5.5000"x0.5000" |
| width | 20.00in |
| height | 32.25in |
| UPC | 806134991234 |
| SKU | HUDV-8020-VGL |