Description
One Light Pendant from the Highclere collection in Aged Brass/Off-White finish
The Highclere family blends industrial and classic elements to create a modern, elevated basic. Etched for added texture, the clear optic glass shade creates a beautiful diffusion of light while the bell-shaped silhouette of the shade is accented by Mark D. Sikes' signature brass screw detailing. Highclere is available as a small and large flush mount and a small and large pendant. The three finish options include Aged Brass, Aged Brass and Off-White, and Aged Brass and Soft French Blue.
The Highclere family blends industrial and classic elements to create a modern, elevated basic. Etched for added texture, the clear optic glass shade creates a beautiful diffusion of light while the bell-shaped silhouette of the shade is accented by Mark D. Sikes' signature brass screw detailing. Highclere is available as a small and large flush mount and a small and large pendant. The three finish options include Aged Brass, Aged Brass and Off-White, and Aged Brass and Soft French Blue.
Specifications
| brand | Hudson Valley |
| collection | Highclere |
| designer | Mark D. Sikes |
| weight | 17.16lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 15.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | E26 Medium |
| voltage | 120.00V |
| material | Iron |
| safety listing | UL |
| safety rating | Damp |
| type | Metal Shade |
| finish | Two-Tone |
| style | Transitional |
| glass | Clear Textured |
| manufacturer finish | Aged Brass/Off-White |
| manufacturer glass | Clear Optic |
| chain | 54" |
| canopy | 5.2500"x0.5000" |
| width | 17.75in |
| height | 14.50in |
| UPC | 806134985059 |
| SKU | HUDV-MDS2405-AGB/OW |