Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Vertical Bar collection in Coastal Natural Iron finish
The vertical aluminum bar shielding the glass tube makes it clear where the name for our Vertical Bar Outdoor Sconce comes from. What's also clear, on closer look, is the craftsmanship and quality that goes into this seemingly simple wall sconce.
The vertical aluminum bar shielding the glass tube makes it clear where the name for our Vertical Bar Outdoor Sconce comes from. What's also clear, on closer look, is the craftsmanship and quality that goes into this seemingly simple wall sconce.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Vertical Bar |
| weight | 4.50lb |
| extension | 5.70in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| notes | Outdoor sconce with glass options: 19 Forged Vertical Bars, aluminum or aluminum on slate (-SL) |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 9.40in |
| canopy | 18.8"x6.5" |
| width | 6.50in |
| height | 18.80in |
| SKU | HUBF-307286-SKT-20-GG0034 |