Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Vertical Bar collection in Coastal Dark Smoke finish
The popular Vertical Bar Outdoor Sconce gets a contemporary update with a double-glass cylinder of clear fluted over opal inner glass, with a simple aluminum bar shielding them. Craftsmanship and quality are apparent in this classic Vertical Bar Small Outdoor Sconce, offered in HF Coastal Outdoor Finishes.
The popular Vertical Bar Outdoor Sconce gets a contemporary update with a double-glass cylinder of clear fluted over opal inner glass, with a simple aluminum bar shielding them. Craftsmanship and quality are apparent in this classic Vertical Bar Small Outdoor Sconce, offered in HF Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Vertical Bar |
| weight | 4.20lb |
| extension | 4.20in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B8 |
| bulb base | Candelabra |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Clear |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Clear Glass with Opal Diffuser (ZU) |
| mounting height | 7.50in |
| canopy | 5"x15" |
| width | 5.00in |
| height | 15.00in |
| SKU | HUBF-307281-SKT-77-ZU0660 |