Description
One Light Outdoor Post Mount from the Vertical Bar collection in Coastal Natural Iron finish
The vertical aluminum bars shielding the glass tube makes it clear where the Vertical Bar Outdoor Post's name comes from. What's also clear is the quality and craftsmanship that goes into this fixture. Crafted by our artisans here in Vermont.
The vertical aluminum bars shielding the glass tube makes it clear where the Vertical Bar Outdoor Post's name comes from. What's also clear is the quality and craftsmanship that goes into this fixture. Crafted by our artisans here in Vermont.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Vertical Bar |
| weight | 10.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| notes | Outdoor post light with glass options: Forged Vertical Bars, aluminum with square collar (accepts 2.5Sq post) Post sold separately |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 7.50in |
| height | 22.25in |
| length | 7.50in |
| SKU | HUBF-347288-SKT-20-GG0040 |