Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Twilight collection in Coastal Dark Smoke finish
The classic contemporary design of the Twilight Large Dark Sky Friendly Outdoor Sconce makes a strong statement in its simplicity. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
The classic contemporary design of the Twilight Large Dark Sky Friendly Outdoor Sconce makes a strong statement in its simplicity. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Twilight |
| weight | 9.80lb |
| extension | 9.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| voltage | 120.00V |
| material | 304905 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| dark sky | Yes |
| type | Sconces |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Amber/Brown |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| mounting height | 7.00in |
| canopy | 11.4"x11.1" |
| width | 11.10in |
| height | 11.40in |
| SKU | HUBF-304905-SKT-77 |