Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Twilight collection in Coastal Black finish
The classic contemporary design of the Twilight Dark Sky Friendly Outdoor Sconce makes a strong statement in its simplicity. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
The classic contemporary design of the Twilight Dark Sky Friendly Outdoor Sconce makes a strong statement in its simplicity. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Twilight |
| weight | 2.20lb |
| extension | 5.20in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| dark sky | Yes |
| type | Sconces |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| mounting height | 4.20in |
| canopy | 7.1"x6.9" |
| width | 6.90in |
| height | 7.10in |
| SKU | HUBF-304901-SKT-80 |