Description
One Light Outdoor Semi-Flush Mount from the Twilight collection in Coastal Dark Smoke finish
We're taking back the night. This small contemporary Twilight Dark Sky Friendly Outdoor Semi-Flush ceiling light makes a strong statement through a simple design. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
We're taking back the night. This small contemporary Twilight Dark Sky Friendly Outdoor Semi-Flush ceiling light makes a strong statement through a simple design. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Twilight |
| weight | 1.80lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| material | 364901 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| dark sky | Yes |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| mounting height | 2011.00in |
| canopy | 6.0" SQ |
| width | 6.00in |
| height | 4.90in |
| length | 6.00in |
| SKU | HUBF-364901-SKT-77 |