Description
One Light Outdoor Semi-Flush Mount from the Twilight collection in Coastal Black finish
We're taking back the night. This small contemporary Twilight Dark Sky Friendly Outdoor Semi-Flush ceiling light makes a strong statement through a simple design. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
We're taking back the night. This small contemporary Twilight Dark Sky Friendly Outdoor Semi-Flush ceiling light makes a strong statement through a simple design. A gentle glow emanates from the metal band that encircles the metal shade, giving off a twilight illumination into the night.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Twilight |
| weight | 1.80lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | G9 |
| bulb base | G9 |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| dark sky | Yes |
| type | Ceiling Mount |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Black |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| canopy | 6.0" SQ |
| width | 6.00in |
| height | 4.90in |
| length | 6.00in |
| SKU | HUBF-364901-SKT-80 |