Description
One Light Outdoor Pendant from the Tura collection in Coastal Dark Smoke finish
A rod-hung ceiling fixture made for exterior settings, the Tura Outdoor Pendant is perfectly suited to outdoor verandas and entryways, as well as outdoor dining and lounge areas. It's easily-customizable Multi-Stem system allows for quick height-adjustments to suit your needs. Individually hammered aluminum pieces intersect at perpendicular angles to create an open, artful structure that encases an opal glass shade lit from within.
A rod-hung ceiling fixture made for exterior settings, the Tura Outdoor Pendant is perfectly suited to outdoor verandas and entryways, as well as outdoor dining and lounge areas. It's easily-customizable Multi-Stem system allows for quick height-adjustments to suit your needs. Individually hammered aluminum pieces intersect at perpendicular angles to create an open, artful structure that encases an opal glass shade lit from within.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tura |
| weight | 6.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| wire | 93" |
| width | 10.10in |
| height | 15.10in |
| length | 9.40in |
| SKU | HUBF-363015-SKT-MULT-77-GG0093 |