Description
Four Light Outdoor Post Mount from the Triomphe collection in Oil Rubbed Bronze finish
Lighting a drive or pathway, or adjacent to an entry, the Triomphe Outdoor Post Light greets guests for a safe, well-lit, yet warm and inviting welcome with its 4-light cluster nestled within the handcrafted aluminum arches. With the Triomphe, Designer David Martin created a transitional, classically arched shape with craftsman tenon details that suit a variety of architectural styles.
Lighting a drive or pathway, or adjacent to an entry, the Triomphe Outdoor Post Light greets guests for a safe, well-lit, yet warm and inviting welcome with its 4-light cluster nestled within the handcrafted aluminum arches. With the Triomphe, Designer David Martin created a transitional, classically arched shape with craftsman tenon details that suit a variety of architectural styles.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Triomphe |
| weight | 7.40lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | Candelabra |
| safety listing | UL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 13.00in |
| height | 21.50in |
| length | 13.00in |
| SKU | HUBF-342030-SKT-14-GG0392 |