Description
Four Light Outdoor Lantern from the Triomphe collection in Coastal Black finish
With a four-light cluster nestled within intersecting handcrafted aluminum arches, the Triomphe Outdoor Lantern is a stunning way to welcome guests. Designer David Martin's goal was "to create a transitional version of a caged chandelier with a classically arched shape and details that reference craftsman tenons." Offered with clear seeded or opal cylinder glass shade in any of our robust AAMA-rated Coastal Outdoor Finishes.
With a four-light cluster nestled within intersecting handcrafted aluminum arches, the Triomphe Outdoor Lantern is a stunning way to welcome guests. Designer David Martin's goal was "to create a transitional version of a caged chandelier with a classically arched shape and details that reference craftsman tenons." Offered with clear seeded or opal cylinder glass shade in any of our robust AAMA-rated Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Triomphe |
| weight | 9.00lb |
| number of bulbs | 4 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | Candelabra |
| bulb base | Candelabra |
| safety listing | UL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Chandeliers |
| finish | Black |
| style | Contemporary Modern |
| glass | Opal |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| wire | 120" |
| canopy | 5.0 OD |
| width | 13.00in |
| height | 19.50in |
| length | 13.00in |
| SKU | HUBF-364030-SKT-MULT-80-GG0392 |