Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Tourou collection in Coastal Natural Iron finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to mount on the outside of your home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to mount on the outside of your home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 2.80lb |
| extension | 5.90in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Outdoor sconce with glass options: Tourou, aluminum |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Contemporary Modern |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 4.30in |
| canopy | 5.5"x4.8" |
| width | 5.30in |
| height | 7.40in |
| SKU | HUBF-306006-SKT-20-GG0110 |