Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Tourou collection in Coastal Dark Smoke finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to mount on the outside of your home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to mount on the outside of your home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 2.80lb |
| extension | 5.90in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 75.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mount |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 4.30in |
| canopy | 5.5"x4.8" |
| width | 5.30in |
| height | 7.40in |
| SKU | HUBF-306006-SKT-77-GG0110 |