Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Tourou collection in Coastal Black finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to mount on the outside of your home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to mount on the outside of your home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 6.00lb |
| extension | 9.90in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| color temp | 2700K |
| cri | 80 |
| dimmable | Yes |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Sconces |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| mounting height | 10.60in |
| canopy | 6.5"x5" |
| width | 8.30in |
| height | 13.90in |
| SKU | HUBF-306008-SKT-80-GG0093 |