Description
One Light Outdoor Post Mount from the Tourou collection in Coastal Oil Rubbed Bronze finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor fixture is much easier to post-mount outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor fixture is much easier to post-mount outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 17.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Oil Rubbed Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 11.90in |
| height | 19.10in |
| length | 11.90in |
| SKU | HUBF-346013-SKT-14-GG0084 |