Description
One Light Outdoor Post Mount from the Tourou collection in Coastal Natural Iron finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor fixture is much easier to post-mount outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor fixture is much easier to post-mount outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 17.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| notes | Outdoor post light with glass options: Tourou, aluminum with square collar (accepts 2.5Sq post) Post sold separately. |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Natural Iron |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 11.90in |
| height | 19.10in |
| length | 11.90in |
| SKU | HUBF-346013-SKT-20-GG0084 |