Description
One Light Outdoor Post Mount from the Tourou collection in Coastal Dark Smoke finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor fixture is much easier to post-mount outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor fixture is much easier to post-mount outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 7.00lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 150.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Post/Pier Head |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Dark Smoke |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| width | 8.20in |
| height | 14.20in |
| length | 8.20in |
| SKU | HUBF-346011-SKT-77-GG0076 |