Description
One Light Outdoor Ceiling Fixture from the Tourou collection in Coastal Bronze finish
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to hang from a chain outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Although the design is in honor of traditional Japanese stone lanterns, our Tourou Outdoor Sconce is much easier to hang from a chain outside home or business. Metals bands crisscross and hug the square glass tube for design flare.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Tourou |
| weight | 7.60lb |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 100.00W |
| bulb type | A19 |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Damp |
| type | Hanging |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | White |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Opal Glass (GG) |
| chain | 12" |
| wire | 11.5` |
| canopy | 5.3" SQ |
| width | 10.25in |
| height | 16.60in |
| length | 10.25in |
| SKU | HUBF-366007-SKT-75-GG0112 |