Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Torch collection in Coastal Burnished Steel finish
The Torch Outdoor Sconce with Top Plate is offered in 4 sizes, from Small to XL. The Torch Small version is 12.5" in height, crafted of aluminum, and includes a fixed top plate to preclude uplight. Available in any of our robust Coastal Outdoor Finishes.
The Torch Outdoor Sconce with Top Plate is offered in 4 sizes, from Small to XL. The Torch Small version is 12.5" in height, crafted of aluminum, and includes a fixed top plate to preclude uplight. Available in any of our robust Coastal Outdoor Finishes.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Torch |
| weight | 3.80lb |
| extension | 4.70in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 40.00W |
| bulb type | B8 |
| bulb base | Candelabra |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Pewter, Nickel, Silver |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Burnished Steel |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| mounting height | 6.10in |
| canopy | 5.3"x12.5" |
| width | 6.00in |
| height | 12.50in |
| SKU | HUBF-305996-SKT-78-ZS0654 |