Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Torch collection in Coastal Bronze finish
Our Torch Sconces with Top Plate are offered with a substantial and stunning seeded outer glass combined with a frosted inner glass. In addition to the two hallmark circular metal bands and its perpendicular metal accent, this version offers a square metal accent and top plate. Available in all of our robust Coastal Outdoor Finishes. The Banded Outdoor Sconce with Top Plate is also available in a large version.
Our Torch Sconces with Top Plate are offered with a substantial and stunning seeded outer glass combined with a frosted inner glass. In addition to the two hallmark circular metal bands and its perpendicular metal accent, this version offers a square metal accent and top plate. Available in all of our robust Coastal Outdoor Finishes. The Banded Outdoor Sconce with Top Plate is also available in a large version.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Torch |
| weight | 4.90lb |
| extension | 6.50in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| mounting height | 7.90in |
| canopy | 6.8"x16.2" |
| width | 7.90in |
| height | 16.20in |
| SKU | HUBF-305997-SKT-75-ZS0655 |