Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Torch collection in Coastal Bronze finish
Our Torch Collection, with its two hallmark circular metal bands and perpendicular metal accent, is available in 2 different sizes. Offered with a stunning seeded outer glass cylinder combined with a frosted inner glass, this Torch Outdoor Sconce is available in all of our robust Coastal Outdoor Finishes. The Torch Outdoor Sconce is also available in a large version.
Our Torch Collection, with its two hallmark circular metal bands and perpendicular metal accent, is available in 2 different sizes. Offered with a stunning seeded outer glass cylinder combined with a frosted inner glass, this Torch Outdoor Sconce is available in all of our robust Coastal Outdoor Finishes. The Torch Outdoor Sconce is also available in a large version.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Torch |
| weight | 4.10lb |
| extension | 5.20in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B |
| bulb base | Medium |
| light source | Incandescent |
| voltage | 120.00V |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Bronze / Dark |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Bronze |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| mounting height | 7.90in |
| canopy | 7"x15.8" |
| width | 7.00in |
| height | 15.80in |
| SKU | HUBF-305897-SKT-75-ZS0655 |