Description
One Light Outdoor Wall Sconce from the Torch collection in Coastal Black finish
The ever-popular Torch Outdoor Collection puts a contemporary spin on a timeless design, with clear seeded glass cylinder and a frosted inner diffuser. Almost 26" in height, the Torch XL Outdoor Sconce makes a statement as guests are welcomed. Crafted in aluminum, this Torch sconce is offered in any of our robust Coastal Outdoor Finishes. Offered in 4 sizes, from Small to XL.
The ever-popular Torch Outdoor Collection puts a contemporary spin on a timeless design, with clear seeded glass cylinder and a frosted inner diffuser. Almost 26" in height, the Torch XL Outdoor Sconce makes a statement as guests are welcomed. Crafted in aluminum, this Torch sconce is offered in any of our robust Coastal Outdoor Finishes. Offered in 4 sizes, from Small to XL.
Specifications
| brand | Hubbardton Forge |
| collection | Torch |
| weight | 15.60lb |
| extension | 8.30in |
| number of bulbs | 1 |
| bulb wattage | 60.00W |
| bulb type | B |
| bulb base | Medium |
| safety listing | UL|CUL |
| safety rating | Outdoor Wet |
| type | Wall Mt./Flush |
| finish | Black |
| style | Transitional |
| glass | Clear Seedy |
| manufacturer finish | Coastal Black |
| manufacturer glass | Seeded Glass with Opal Diffuser (ZS) |
| mounting height | 12.90in |
| canopy | 9.9"x25.9" |
| width | 9.90in |
| height | 25.90in |
| SKU | HUBF-305899-SKT-80-ZS0664 |